Situacijos interpretavimas
"Mano gyvenime buvo tiek daug baisių nelaimių, kurių dauguma taip ir neįvyko" - ši prancūzų filosofo Montaigne citata puikiai įliustruoja minčių galią sukurti baisius scenarijus, kančią ir nerimą, kuriems realybėje nėra pagrindo. Kodėl taip atsitinka?
Gana įprasta manyti, kad aplinkybės, aplinkiniai ar susiklosčiusios situacijos tiesiogiai lemia ir yra atsakingi už mūsų savijautą. Visgi abejonių atsiranda imant lyginti asmenis, kurie į vienodą įvykį reaguoja visiškai skirtingai net tada, kai, rodos, įvykis visiems turėtų kelti vienodas emocijas. Pavyzdžiui, vienas, patyręs automobilio avariją, galvoja "Koks aš netikša, nesugebėjau išvengti nelaimės. Visada visos nelaimės užklumpa tik mane" ir jaučia liūdesį. Kitas, atsidūręs tokioje pačioje situacijoje, jaučia milžinišką pyktį, o galvoje nesiliauja mintys "Tai visiškai neteisinga! To dar betrūko, kad man sugadintų dienotvarkę tas išsiblaškėlis. Parodysiu jam jo vietą!". Iš tiesų retais atvejais galimas net ir gilus palengvėjimas, pikdžiuga ar net džiaugsmas, jei tądien išgyventas itin stiprus konfliktas su partneriu ir mašinos įbrėžimas gali "pasitarnauti" kaip laukta pasyvios agresijos partneriui forma.
Taigi savijauta yra susijusi ne tik su pačiu įvykiu, bet ir su tuo, kaip INTERPRETUOJAME realybės įvykius. Būtent ši interpretacija daro labai didelę įtaką tam, kaip mes jaučiamės ir kokius veiksmus pasirenkame daryti atsižvelgdami į savo savijautą.
Į šią tendenciją dar praėjusiame amžiuje atkreipė dėmesį žymus JAV psichoterapeutas A. Beck dirbdamas su depresiją ar nerimą patiriančiais žmonėmis. Jis pastebėjo, kad pacientai patiriamus išgyvenimus interpretuoja labai tendencingai ir šių sutrikimų pagrindą sudaro būtent mąstymo sutrikimas, todėl svarbu atkreipti dėmesį į šių interpretacijų tendenciškumą ir rasti kitas, labiau tikėtinas alternatyvas, kurios labiau atitinka objektyvią realybę. "Aš niekada nieko nepadarau gerai". Ar tikrai? O gal yra bent vienas dalykas, ką sugebėjote? "Gavau 8 už kontrolinį, taigi niekada neįstosiu į universitetą." Patikrinkime: ar tikrai eilinio kontrolinio pažymys yra tiesiogiai susijęs su taip toli siekiančiomis neigiamomis pasekmėmis? O galbūt pažymys reiškia tik tai, kad kitam kontroliniui bus naudinga daugiau pasimokyti, jei norisi aukščiausių balų? Toks kognityvinių įgūdžių treniravimas padeda mažinti depresijos bei nerimo sutrikimo simptomus, objektyviau vertinti realybę, ir apsaugoti save nuo galvoje susikurtos ar išdidintos kančios.
Tebūnie tai puikus padrąsinimas vietoj savikritikos ugdytis pozityvesnės kalbos su savimi įgūdžius ir pasistengti labiau save padrąsinti.